کلاب‌هاوس؛ هر آنچه باید بدانیم!

شبکه اجتماعی جدید کلاب‌هاوس چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ چگونه می‌توان عضو شد و دعوتنامه گرفت؟ چه مواردی را قبل از عضویت باید بدانیم؟

کلاب‌هاوس؛ هر آنچه باید بدانیم!

اگر در این صفحه هستید، احتمالا نام کلاب‌هاوس را شنیده‌اید. اما کلاب‌هاوس چیست؟ چگونه کار می‌کند؟ چگونه می‌توان عضو شد و چه مواردی را قبل از عضویت باید بدانیم؟

کلاب‌هاوس چیست؟

کلاب‌هاوس (Clubhouse) شبکه اجتماعی جدیدی بر پایه گفتگوی صوتی است. کاربران می‌توانند به بحث‌ها و گفتگوها گوش دهند، در آن‌ها شرکت کنند و حتی بحث جدیدی را ایجاد کنند. این شبکه اجتماعی آوریل ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد اما زمانی نظر دنیا را به خود جلب کرد که ایلان ماسک، بنیان‌گذار معروف شرکت‌های تسلا موتورز و اسپیس‌اکس، اقدام به برگزاری گفتگوهایی در کلاب‌هاوس با دیگر شخصیت‌های جنجالی کرد.

ایلان ماسک: امشب ساعت ۱۰ به زمان لس‌آنجلس در کلاب‌هاوس خواهم بود.

گفتگوها در کلاب‌هاوس در محیط اتاق‌ها (Rooms) صورت می‌پذیرد. هر عضو کلاب‌هاوس قادر به ایجاد اتاقی با موضوع مورد علاقه خود است. فردی که اتاق را ایجاد می‌کند، به عنوان مدیر (Moderator) اتاق، قادر به افزودن دیگران از لیست شنوندگان (Listeners) به لیست گویندگان (Speakers) و یا حذف آن‌ها خواهد بود. در صورتی که شما وارد اتاق دیگری شوید، به صورت پیشفرض در لیست شنوندگان قرار خواهید داشت. شما می‌توانید با فشردن دکمه‌ای، تمایل خود را برای شرکت در گفتگو اعلام کرده و پس از تائید مدیران آن اتاق، وارد لیست گویندگان شوید.

همچنین مانند شبکه‌های اجتماعی دیگر، می‌توانید دیگران را دنبال کرده و از فعالیت آن‌ها در اتاق‌های دیگر مطلع شوید.

چگونه کلاب‌هاوس را نصب کنم؟

بروزرسانی: در حال حاضر کلاب‌هاوس به صورت رسمی تنها برای تلفن‌های همراه آیفون با سیستم عامل iOS در اپ‌استور اپل و برای تلفن‌های همراه اندرویدی در گوگل‌پل در دسترس است.

‎Clubhouse: Drop-in audio chat
Hey! We’re working hard to add people to Clubhouse as fast as we can, but right now you need an invite to sign up. Anyone can get one by joining the waitlist, or by asking an existing user for one. We really appreciate your patience and can’t wait to welcome you. Thank you! *** ABOUT CLUBHOUSE …
لینک نصب نرم‌افزار کلاب‌هاوس در اپ‌استور اپل
Clubhouse: Drop-in audio cha‪t - Apps on Google Play
Hey! We’re working hard to add people to Clubhouse as fast as we can, but right now you need an invite to sign up. Anyone can get one by joining the waitlist, or by asking an existing user for one. We really appreciate your patience and can’t wait to welcome you. Thank you! *** ABOUT CLUBHOUSE C…
لینک نصب نرم‌افزار کلاب‌هاوس در گوگل‌پلی

چگونه در کلاب‌هاوس عضو شوم؟

عضویت در این برنامه، پس از نصب آن و با ثبت‌نام در لیست انتظار و یا دریافت دعوتنامه از افراد عضو در کلاب‌هاوس ممکن است. پس از رسیدن نوبت شما و یا دریافت دعوتنامه، می‌توانید در این برنامه عضو شوید. برای عضویت در کلاب‌هاوس باید شماره تلفن خود را با کد پیامکی که به شما ارسال می‌شود، تائید کنید. در صورتی که پس از چند بار امتحان پیامکی دریافت نکردید، از گزینه تماس تلفی استفاده کنید.

افراد عضو در کلاب‌هاوس با توجه به میزان فعالیتشان در این برنامه، تعدادی دعوتنامه جایزه می‌گیرند که می‌توانند به شماره‌های ذخیره‌شده در لیست مخاطبین خود ارسال کنند.

بعد از عضویت در کلاب‌هاوس چه کنم؟

 • افراد مرتبط با موضوعات مورد علاقه خود را دنبال کنید. کلاب‌هاوس بر اساس این افراد، اتاق‌های مرتبط‌تری را به شما پیشنهاد می‌کند.
 • پس از ورود به هر اتاق، به صورت پیشفرض شنونده خواهید بود. در صورت تمایل به صحبت روی علامت ✋ بزنید. (با نگه داشتن روی علامت ✋ رنگ‌های دیگری از آن را می‌توانید انتخاب کنید!)
 • شما می‌توانید اتاق جدیدی ایجاد کنید. در این‌صورت، پیامی به همه دنبال‌کنندگان شما ارسال خواهد شد و شما مدیر آن اتاق خواهید بود. همچنین می‌توانید افراد دیگری را به عنوان گوینده و یا مدیر اتاق خود انتخاب کنید. این مدیران، تمامی اختیارات شما را خواهند داشت و حتی می‌توانند شما را از اتاق اخراج کنند!
 • در مواردی، نه تنها افرادی به علت تخلف از قوانین کلاب‌هاوس مسدود شده‌اند، کسی که فرد متخلف را به کلاب‌هاوس دعوت کرده نیز مسدود شده. در انتخاب افرادی که به برنامه دعوت می‌کنید دقت کنید.
 • کلاب‌هاوس ابزاری برای ارسال پیام خصوصی به افراد ندارد. در صورتی که نیاز دارید تا افراد شخصا با شما ارتباط برقرار کنند، می‌توانید اتاق خصوصی دو نفره تشکیل دهید و یا راه‌های تماس با خود در اینستاگرام و یا توییتر را در بخش بیوگرافی خود قرار دهید.
 • اگر در اتاقی آزار، مزاحمت، توهین و یا هرگونه تخلفی مشاهده کردید، می‌توانید با نگه‌داشتن بر روی آواتار فرد مورد نظر، تخلف را گزارش کرده و یا از گزینه بلاک استفاده کنید.
 • در صورت هرگونه درخواست دیگری از تیم کلاب‌هاوس، از صفحه پشتیبانی کلاب‌هاوس استفاده کنید.
دکمه‌های شرکت در گفتگو، افزودن دیگران به اتاق و ترک گفتگو در انتهای صفحه‌ی هر اتاق
دکمه‌های شرکت در گفتگو، افزودن دیگران به اتاق و ترک گفتگو در انتهای صفحه‌ی هر اتاق

کلاب‌هاوس چه اطلاعاتی از من را جمع‌آوری می‌کند؟

بنابر سیاست‌های حریم خصوصی کلاب‌هاوس، این برنامه اطلاعات شخصی زیر را از شما جمع‌آوری می‌کند:

 • هرگونه محتوا و اطلاعاتی که ایجاد می‌کنید - از جمله اطلاعات حساب کاربری، پیام‌ها، نام، شماره تلفن، آواتار، آدرس ایمیل و نام کاربری؛
 • ارتباطات - هرگونه اطلاعات درباره ارتباط حساب‌ها و افراد با یکدیگر در این برنامه و اطلاعات افراد در لیست مخاطبین تلفن همراه شما؛
 • نحوه استفاده - موضوع گفتگوهایی که در آن‌ها مشارکت می‌کنید، محتوایی که به اشتراک می‌گذارید، امکاناتی که استفاده می‌کنید، افرادی که دنبال می‌کنید و میزان و نحوه استفاده شما از برنامه؛
 • تماس با کلاب‌هاوس - اطلاعاتی که در صورت ارسال پیام و دیدگاه به تیم کلاب‌هاوس ارسال می‌کنید؛
 • اطلاعات شبکه‌های اجتماعی - اطلاعاتی که در شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و... در اختیار حساب کلاب‌هاوس قرار می‌دهید؛
 • صدا - در صورت دریافت گزارش تخلف یک کاربر، گفتگوهای یک اتاق به صورت موقت و تا بررسی این گزارش توسط کلاب‌هاوس ذخیره خواهد شد. در غیر این صورت، گفتگوها پس از بسته شدن هر اتاق حذف خواهند شد.

قوانین استفاده از کلاب‌هاوس چیست؟

قوانینی برای استفاده از این برنامه تعریف شده و سرپیچی از آن‌ها منجر به اخطار، محدودیت و حذف موقت و یا دائم حساب شما خواهد شد. تا لحظه‌ی نگارش این مطلب، قوانین به طور خلاصه از قرار زیر هستند:

 • باید از نام و هویت واقعی خود استفاده کنید. استفاده از نام و هویت غیرواقعی، نام شرکت و جعل هویت دیگران ممنوع است.
 • سن شما باید حداقل ۱۸ سال باشد.
 • هرگونه قلدری، تهدید، تحقیر، آزار دیگر کاربران، تبعیض بر اساس هویت افراد و گروه‌ها، نفرت‌پراکنی، تهدید، تبلیغ ترور و رفتار‌های خشونت‌آمیز، انتشار و یا تهدید به انتشار اطلاعات شخصی، رفتارهای مخرب مانند منحرف کردن بحث‌ها، ایجاد سروصدا و بستن اتاق‌ها به منظور آزار دیگران و مجموعا ترول ممنوع است.
 • ضبط کردن، پیاده کردن متن گفتگوها و پخش گفتگوها بدون اجازه قبلی از تمامی کاربران در حال گفتگو ممنوع است.
 • انتشار هرگونه محتوا در خصوص آزار جنسی، آزار کودکان، محتواهای جنسی، تبلیغ اجناس، خدمات و اعمال غیرقانونی، تشویق به خودکشی، اخبار و اطلاعات دروغ، اسپم، نقض کپی‌رایت و سایر موارد مشابه ممنوع است.
یک اتاق کلاب‌هاوس با اخطار ضبط صدای گویندگان
یک اتاق کلاب‌هاوس با اخطار ضبط صدای گویندگان

چه نگرانی‌هایی برای حریم خصوصی من در کلاب‌هاوس وجود دارد؟

شما پس از عضویت در کلاب‌هاوس، در اتاق‌هایی با موضوعات مختلف شرکت خواهید کرد. برخی از این موضوعات و گفتگوها ممکن است در کشور شما غیرقانونی بوده و تبعاتی را برای شما به دنبال داشته باشد. حکومت چین در فبریه ۲۰۲۱ این برنامه را به دلیل بحث‌های سیاسی در خصوص تظاهرات هنگ‌کنگ و حاکمیت تایوان، مسدود کرد و احتمال مسدودیت آن توسط مقامات اندونزی مطرح شده.

حریم خصوصی به زبان ساده
اگر چیزی برای مخفی کردن ندارید، چرا باید نگران نقض حریم خصوصی خود در اینترنت باشید؟ اگر نگرانید، باید چه کنید؟

همچنین برخی از امکانات برنامه ممکن است هویت ناشناس شما در سایر شبکه‌های اجتماعی را فاش کند. پیشتر درباره‌ی این‌که چرا باید در اینترنت نگران حریم خصوصی خود باشید نوشته‌ایم. از این رو توجه به نکات زیر بسیار حائز اهمیت خواهند بود.

 • رصدخانه اینترنت استنفورد، نگرانی‌هایی را در خصوص شرکت Agora که زیرساخت برنامه کلاب‌هاوس را فراهم می‌کند مطرح کرده است. شناسه اختصاصی کاربران و اتاق‌ها بدون رمزگذاری به شرکت Agora در شانگهای ارسال می‌شود. این شرکت احتمالا به فایل‌های صوتی افراد در اتاق‌ها نیز دسترسی دارد. با این تفاسیر خطر بالقوه شنود دولت چین از کاربران کلاب‌هاوس وجود خواهد داشت. کلاب‌هاوس در واکنش به این گزارش، گفته که اقداماتی در این خصوص انجام داده است. Jane Wong، محقق امنیت سایبری، در نوشته‌ای ادعا کرده که می‌توان بدون استفاده از برنامه کلاب‌هاوس، به فایل‌های صوتی کاربران دسترسی یافت.
 • کلاب‌هاوس کاربران را به استفاده از نام و هویت واقعی ملزم کرده است. پس از انتخاب نام‌کاربری، دیگر قادر به تغییر آن نخواهید بود. همچنین شما یک بار بیشتر قادر به تغییر نام و نام‌خانوادگی نمایش‌یافته در پروفایل خود نیستید. نام کاربری و نام خود را با دقت و با توجه به نوع فعالیت‌های خود انتخاب کنید.
 • دریافت و ارسال دعوتنامه با در اختیار داشتن شماره تلفن طرف مقابل ممکن است. در پروفایل هر کاربری مشخص شده است که توسط چه کسی به کلاب‌هاوس دعوت شده. پس مشخص خواهد بود که چه کسی شماره‌ی تلفن شما را در اختیار دارد و شما تلفن همراه چه کسانی را ذخیره دارید. این مسئله با واکنش برخی مقامات دولت آلمان نیز مواجه شده. اگر علاقه‌ای ندارید دیگران از ارتباط شما با فردی مطلع شوند، دعوتنامه‌ای از این فرد دریافت و یا به آن‌ها ارسال نکنید.
 • برای استفاده از کلاب‌هاوس، باید شماره تلفن خود را تائید کرده و اجازه دسترسی به لیست مخاطبین خود را به برنامه دهید. در بخشی از برنامه کلاب‌هاوس خواهید دید که چه کسانی از لیست مخاطبین شما در این برنامه عضو هستند. اگر مایل نیستید که دیگران از عضویت شما در کلاب‌هاوس مطلع شوند، با شماره‌ای عضو شوید که در اختیار کسی قرار نداده‌اید.

بروزرسانی مارس ۲۰۲۱: کلاب‌هاوس در نسخه‌ی جدید خود، لزوم دادن دسترسی به لیست مخاطبین برای دعوت از دیگران را حذف کرده و ارسال دعوتنامه با وارد کردن شماره‌ی تلفن مخاطب مورد نظر ممکن شده است.

 • امکان افزودن حساب توییتر و اینستاگرام به پروفایل شما فراهم شده است و هرکسی به دیدن این حساب‌ها در پروفایل کلاب‌هاوس شما خواهد بود. حساب‌های ناشناس خود در شبکه‌های اجتماعی دیگر را به حساب‌های واقعی خود متصل نکنید.
 • حتی برخلاف قوانین کلاب‌هاوس، ممکن است افرادی گفتگوها و فعالیت شما را در اتاق‌ها ضبط کرده و از آن سواستفاده کنند. با این تصور فعالیت کنید که دوستان، همکاران، نهادهای دولتی و هرکس دیگری ممکن است صحبت‌های شما را بشنود.
 • حذف حساب کاربری کلاب‌هاوس به سادگی سایر شبکه‌های اجتماعی نیست. برای حذف حساب خود باید با پشتیبانی کلاب‌هاوس تماس گرفته و منتظر پاسخ آن‌ها بمانید.

بروزرسانی مارس ۲۰۲۱: در نسخه جدید کلاب‌هاوس، در بخش تنظیمات حساب، با فشردن گزینه Deactivate Account قادر به غیرفعال‌سازی حساب خود خواهید بود. در صورت عدم فعال‌سازی حساب تا ۳۰ روز، حساب کلاب‌هاوس شما به طور کامل حذف خواهد شد.

موضوعات مختلف اتاق‌ها در کلاب‌هاوس
موضوعات مختلف اتاق‌ها در کلاب‌هاوس

چه ابزارهای دیگری برای استفاده بهتر از کلاب‌هاوس وجود دارد؟

ابزارهایی برای بهبود تجربه کاربری اعضای کلاب‌هاوس ایجاد شده‌اند. این ابزارها توسط کلاب‌هاوس تائید نشده‌اند، پس با مسئولیت خود از آن‌ها استفاده کنید.

 • Glow ، Chpic ، Tools ، ClubhouseRing و Avatar Pro - ایجاد حلقه دور تصویر و نوار وضعیت روی آواتار؛
 • Clubhype و ClubLink  - بهبود پیش‌نمایش لینک‌های کلاب‌هاوس در سایر شبکه‌های اجتماعی؛
 • ClubberOne و Inssa - مشاهده و انتشار لینک پروفایل؛
 • Room.club ، Roomie و shorten.link - ساخت لینک کوتاه حاوی لینک به منابع دیگر؛
 • Bio Builder و Bio Creator - ویرایش و بهبود متن بیو در پروفایل کلاب‌هاوس؛
 • Clubpad ، Blerp و Modaction - افکت‌های صوتی برای استفاده در گفتگوها؛
 • AskClubhouse - امکان ارسال پیام متنی و ایجاد نظرسنجی در اتاق‌ها؛
 • Loop و Notemy.club : ایجاد چت‌روم برای روم‌ها؛
 • Comet Events ، Flipp ، Twiso ، Brightful و Luma - ساخت صفحه لندینگ برای Eventها و اتاق‌ها؛
 • Ranking و Read This Twice - لیست محبوب‌ترین اعضا و اتاق‌های کلاب‌هاوس؛
 • Host Notes ، Rooms ، Clubhouser ، Dropit و Housely - امکان جستجوی اتاق‌ها و اعضا و مجموعه‌ای از امکانات مدیریتی؛
 • Clubmarket و ClubhousePay - کسب درامد، اسپانسرشیپ و اشتراک پولی در کلاب‌هاوس؛
 • Direcon و ClubHub- مجموعه ابزارهای آماری برای مدیران اتاق‌ها؛

نظر شما درباره‌ی کلاب‌هاوس چیست؟ چه مواردی شما را نگران می‌کند؟ چه ابزارهای دیگری را برای بهبود تجربه کاربری خود استفاده می‌کنید؟ دیدگاه‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.